Recenzje VI Konkursu Teatrów Ogródkowych 1997

Powrót do spisu recenzji

VI KONKURS TEATRÓW OGRÓDKOWYCH: ZAGRAJ W DZIEKANCE

Podobnie jak w latach ubiegłych na dziedzińcu Starej Dziekanki (Krakowskie Przedmieście 56) odbędzie się Konkurs Teatrów Ogródkowych. Rozpocznie się 23 czerwca i potrwa do połowy września. Program VI Konkursu Teatrów Ogródkowych nie jest jeszcze znany. Organizatorzy: Dzielnica Warszawa-Śródmieście i firma Media ATaK czekają na zgłoszenia. W konkursie mogą wziąć udział spektakle specjalnie przygotowywane na scenę ogródkową bądź powstałe w innych teatrach, lecz przystosowane do tej specyficznej przestrzeni.
- Rzadko odwiedzają nas duże zespoły, bo trudno w porze urlopów ściągnąć tego samego dnia kilkunastu aktorów z tego samego teatru. Powstał z myślą o kilkuosobowych grupach teatralnych, w których działają zawodowcy. Nie zapraszamy amatorów, bo trudno, by stawali do konkurencji z profesjonalistami - mówi Andrzej Tadeusz Kijowski, organizator wszystkich edycji konkursu.
Nagrodę Dyrektora Dzielnicy Śródmieście dla najlepszych zespołów - w tym roku 20 tys. zł - przyzna jury, któremu przewodniczy Jacek Sieradzki, redaktor naczelny "Dialogu", a w którym ponadto udział zapowiedzieli: Izabella Cywińska, Paweł Konic, Wojciech Malajkat i Maciej Wojtyszko. Spektakle pokazywane będą we wszystkie poniedziałki od 23 czerwca do połowy września o godz. 18. Dotychczas Konkurs Teatrów Ogródkowych nie narzekał na brak publiczności, bo jak żartuje Andrzej Tadeusz Kijowski: - Do teatru może nie przyjść żaden widz, do kawiarni zawsze ktoś przyjdzie. Nie jest to publiczność premierowa, wyrafinowana, złożona z krytyków. Przychodzi przede wszystkim inteligentna i spontaniczna młodzież.
* Organizatorzy czekają na zgłoszenia od zespołów teatralnych, aktorów-profesjonalistów, studentów szkół teatralnych pod adresem: Media ATaK, ul. Długa 8/14 m. 49, 00-238 Warszawa, tel./faks 831 59 37; ewentualnie 0-86 77 41 56.

dow, Gazeta Stołeczna nr 93, 1997-04-21 dział: Kultura, str. 11

STARA DZIEKANKA. VI Konkurs Teatrów Ogródkowych: TRZÓDKA W OGRÓDKU

Przedstawienie "Joko świętuje rocznicę" zainauguruje w poniedziałek VI Konkurs Teatrów Ogródkowych na dziedzińcu Starej Dziekanki.
Konkurs organizowany przez firmę Media ATaK Andrzeja Tadeusza Kijowskiego i dzielnicę Warszawa-Śródmieście dorobił się już własnego hymnu: "Dziś do ogródka zbiegła się trzódka / Z całego kraju teatralnych scen...". W imprezie biorą udział spektakle teatralne specjalnie przystosowane do tej specyficznej przestrzeni. Teatr ogródkowy to bowiem teatr, w którym podczas spektaklu można popijać piwo i wymieniać komentarze z sąsiadem.
Przedstawienia będzie można oglądać w każdy poniedziałek o godz. 18. Do 22 września widzowie i jury obejrzą 23 spektakle. Konkurs zainauguruje "Joko świętuje rocznicę" Rolanda Topora w wykonaniu Teatru Polskiego z Bydgoszczy. W kolejne poniedziałki m.in. teatry z Łodzi i z Białegostoku pokażą "Scenariusz dla trzech aktorów" Schaeffera, teatr Wybrzeże z Gdańska - "Łysą śpiewaczkę" Ionesco, aktorzy z Tarnowa zagrają "Śluby panieńskie" Fredry.
Od deszczu publiczność będą chronić wielkie parasole.
Bilet na jeden wieczór, czyli na dwa spektakle, kosztuje 5 zł. Wejściówka (gdy zapełnią się miejsca siedzące) - 2 zł.
Nagrodę Dyrektora Dzielnicy za najlepsze przedstawienie - 20 tys. zł - przyzna jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, redaktora naczelnego "Dialogu", w składzie: Izabella Cywińska, Paweł Konic, Wojciech Malajkat i Maciej Wojtyszko. Jury wybierze ponadto spektakl wart realizacji telewizyjnej. Jerzy Koenig z Telewizyjnej Agencji Teatralnej obiecał jego emisję w Teatrze Telewizji. Swoją nagrodę przyzna też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy imprezy.

ewa , Gazeta Stołeczna nr 142, 1997-06-20 dział: KULTURA, str. 10

BILETY

W naszym konkursie można wygrać 15 dwuosobowych zaproszeń na poniedziałkowe przedstawienie "Joko świętuje rocznicę", inaugurujące VI Konkurs Teatrów Ogródkowych na dziedzincu Starej Dziekanki. Wystarczy zadzwonić do "Gazety" w niedzielę w godz. 18-18.15 pod numer 699 48 82 - wygrają pierwsi! Nagrody można odebrać w poniedziałek w godz. 10-17.30 w sekretariacie redakcji "Gazety Stołecznej", ul. Czerska 8/10, II piętro. Bilety na konkursowe spektakle będziemy rozdawać co tydzień - jesteśmy patronem prasowym imprezy. Więcej o Konkursie Teatrów Ogródkowych we wtorek.

Gazeta Stołeczna nr 143, 1997-06-21/22 dział: JEDYNKA, str. 1

STARA DZIEKANKA. Teatry ogródkowe: POZORNIE ŚMIESZNIE

Dziś pierwszy spektakl w letnim teatrze na dziedzińcu Starej Dziekanki. "Joko świętuje rocznice" Rolanda Topora zainauguruje VI Konkurs Teatrów Ogródkowych. W nieokreślonym dokładnie czasie, w nie nazwanym mieście, w skromnym mieszkaniu budzi się niejaki Joko. Dzień jest dla niego naprawdę szczególny. Rok temu zatrudnił się przecież do pracy przy cysternie pana Baptisty. Radosny i rześki wychodzi z domu i nagle ktoś... wskakuje mu na plecy i każe się zawieźć pod wskazany adres. Zdumiony Joko protestuje przeciw traktowaniu go jako taksówki. Okazuje się jednak, że nikogo wokół nie dziwi taka sytuacja - jest normalna, bo dobrze płatna. Tę, pozornie tylko śmieszną, historię opisaną przez Rolanda Topora opowiedzą dziś aktorzy Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Tego samego wieczoru goście Dziekanki zobaczą też monodram Witolda Szulca "Aktor". Szulc wykorzystał w swoim scenariuszu m.in. fragmenty "Fausta" Goethego, "Pana Tadeusza" Mickiewicza i "Gier i zabaw bufetowych" Macieja Wojtyszki.
Spektakl rozpocznie się o godz. 18 przy Krakowskim Przedmieściu 56. Bilety (jeden na oba przedstawienia) kosztują 5 zł. Wejściówka - 2 zł.
Patronem prasowym imprezy jest "Gazeta Wyborcza".

ewa, Gazeta Stołeczna nr 144, 1997-06-23 dział: KULTURA, str. 10

STARA DZIEKANKA. Teatry ogródkowe: Z BRZYTWĄ W OGRÓDKU

Po hymnie Teatrów Ogródkowych: "Dziś do ogródka zbiegła się trzódka/Z całego kraju teatralnych scen...", dziewczyna w kapeluszu z różyczkami, zastępująca gong, zapowiedziała śpiewająco teatr z Bydgoszczy.
Na dziedzińcu Starej Dziekanki rozpoczął się wczoraj VI Konkurs Teatrów Ogródkowych. Jako pierwszy wystąpił Teatr Polski z Bydgoszczy. Pokazał "Joko świętuje rocznicę" Rolanda Topora w reżyserii Krzysztofa Galosa.
Z namiętną Wandą na plecach
Na scenie pojawił się Joko. Radosny i rześki wyszedł z domu. Nagle elegancki dżentelmen wskoczył mu na plecy i kazał się zawieźć do hotelu. Był zdumiony i zły, gdy Joko zrzucił go z pleców, przecież chciał dobrze zapłacić. Joko nie był już tak narowisty, gdy na jego barkach usadowiła się bardzo ponętna i namiętna Wanda. Tym bardziej że dama kłuła go dotkliwie szpilką od kapelusza. A poza tym okazało się, że wszyscy jego koledzy już od dawna służą za żywe taksówki.
Joko przełamał się. Ale jego pasażerowie ubezwłasnowalniali go wciąż bardziej i bardziej... I wtedy wkroczyła mamusia. Jak to u Topora, zarżnęła wszystkich a to brzytwą, a to piką, a to gołymi rękami. Ale ponieważ dawni oprawcy żyli wciąż wewnątrz Joko, ten, posłuszny wewnętrznym głosom, dosiadł mamusi i triumfalnie odjechał. Publiczność popijając piwo, wymieniała się spostrzeżeniami.
- To o społeczeństwie. Silniejszy zawsze wygrywa - tłumaczył ojciec kilkuletniemu synowi. - Ci, którzy siedzieli na plecach, są źli. - Ale mnie mama nosi na barana. To ja jestem zły? - dopytywał się chłopiec.
W tym roku na każdy poniedziałkowy wieczór przygotowano dwa spektakle. Tak było też wczoraj. Po krótkiej przerwie, którą wypełniła śpiewem dziewczyna-gong (większość publiczności wyszła) na scenie pojawił się Witold Szulc (który przed chwilą dręczył Joka). Pokazał własny monodram o ciężkim życiu aktora.
- No, mówcie coś - prowokował publiczność przechadzając się po scenie. Bez większego efektu. Pytał o godzinę, inspirował zabawę w głuchy telefon (by pokazać, jak rodzi się plotka). Zwierzał się z problemów z reżyserami. Podśmiewał się z recenzentów teatralnych odczytując złe i dobre recenzje na swój temat. Widzowie ożywili się nieco, gdy Szulc rapował Koncert Jankiela z "Pana Tadeusza". Do końca dotrwało około 20 osób. Pozostałych przegonił być może dotkliwy zimny wiatr.
Konkurs zorganizowany przez firmę Media ATaK Andrzeja Tadeusza Kijowskiego i dzielnicę Warszawa-Śródmieście będzie trwał do 22 września. Przedstawienia zaczynają się o godz. 18 co poniedziałek. Przed deszczem chronią kawiarniane parasole. Bilet na jeden wieczór, czyli na dwa spektakle, kosztuje 5 zł. Wejściówka (gdy zapełnią się ławy) - 2 zł. W przyszły poniedziałek teatr Korez z Chorzowa pokaże "Niedźwiedzia" i "Oświadczyny" Antoniego Czechowa. * Patronem prasowym imprezy jest "Gazeta Wyborcza".

ewa (Fot. Jacek Piotrowski), Gazeta Stołeczna nr 145, 1997-06-24 dział: KULTURA, str. 9

"OŚWIADCZYNY" PRZY PIWIE

Niedźwiedź" i "Oświadczyny" Antoniego Czechowa z chorzowskiego teatru Korez oraz "Bankiet" Witolda Gombrowicza w wykonaniu studentów łódzkiej szkoły filmowej - to spektakle, które możemy obejrzeć w poniedziałek w Dziekance. Od tygodnia trwa tu VI Konkurs Teatrów Ogródkowych. W każdy letni poniedziałek do 22 września na dziedzińcu Starej Dziekanki przy Krakowskim Przedmieściu możemy, popijając piwo, oglądać przedstawienia teatrów z różnych stron Polski, a nawet zespołów zagranicznych. W najbliższych tygodniach będą gościć m.in.: Teatr Muzyczny z Gdyni i Teatr K2 z Wrocławia, teatr Wybrzeże z Gdańska i Teatr 3/4 z Zusna, Białostocki Teatr Lalek i teatr Montownia z Warszawy. Przyjadą Theatroskop z Monachium i Biały Clown z Kijowa.
Spektakle rozpoczynają się o godz. 18. Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł. * Patronem prasowym imprezy jest "Gazeta Wyborcza".

dow, Gazeta Stołeczna nr 149, 1997-06-28/29 dział: KULTURA, str. 8

Konkurs teatrów ogródkowych: NIEDŹWIEDŹ, OŚWIADCZYNY I BANKIET

Dziś kolejne przedstawienia Konkursu Teatrów Ogródkowych. Wystąpią teatr Korez i studenci łódzkiej szkoły filmowej. Popowa, młoda wdówka, od śmierci męża żyje w samotności i smutku, chce tak wytrwać już do końca swoich dni. Spokój przerywa niespodziewany przyjazd dawnego znajomego, kontrahenta i... wierzyciela jej męża, Smirnowa, który żąda zwrotu długów. Jednoaktówkę Antoniego Czechowa "Niedźwiedź" pokaże dziś o godz. 18 w Starej Dziekance teatr Korez z Chorzowa. W wykonaniu chorzowskiej grupy zobaczymy też "Oświadczyny" Czechowa. Natomiast o godz. 19 na scenę wyjdą studenci łódzkiej szkoły filmowej i zagrają "Bankiet" Witolda Gombrowicza.
W każdy letni poniedziałek aż do 22 września w Starej Dziekance przy Krakowskim Przedmieściu 56 grane będą spektakle w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Teatry walczą o nagrodę 20 tys. zł. Przyzna ją jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, redaktora naczelnego "Dialogu". W tym roku swoją nagrodę przyzna też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy imprezy. Za tydzień w Dziekance wystąpi Teatr Ludowy z Krakowa ze spektaklem "A właśnie tak". Jeśli chcesz otrzymać zaproszenie na ten spektakl - czytaj sobotnią "Gazetę Stołeczną". * Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow, Gazeta Stołeczna nr 150, 1997-06-30 dział: KULTURA, str. 10

Wieczór na Starym Mieście. A MOŻE DO OGRÓDKA?

Przez całe lato wolne poniedziałkowe wieczory można spędzić na Starym Mieście, nieopodal pomnika Mickiewicza - ruszył już VI Konkurs Teatrów Ogródkowych.
Co poniedziałek o godz. 18 na dziedzińcu Starej Dziekanki będą występować teatry z całej Polski. Do 22 września widzowie i jury obejrzą 23 spektakle. Konkurs zainaugurował spektakl "Joko świętuje rocznicę" Rolanda Topora z bydgoskiego Teatru Polskiego. W kolejne poniedziałki m.in. teatry z Łodzi i z Białegostoku pokażą "Scenariusz dla trzech aktorów" Schaeffera, teatr Wybrzeże z Gdańska - "Łysą śpiewaczkę" Ionesco, aktorzy z Tarnowa zagrają "Śluby panieńskie" Fredry. Od deszczu popijającą piwo publiczność będą chronić wielkie parasole. Bilet na jeden wieczór, czyli na dwa spektakle, kosztuje 5 zł. Wejściówka (gdy zapełnią się ławy) - 2 zł.

ewa Gazeta Wyborcza nr 151, 1997-07-01 wkładka: gazeta dla studentów str. 19

BALLADY W OGRÓDKU

W poniedziałek w Dziekance gościć będzie Teatr Ludowy z Krakowa ze spektaklem "A właśnie tak" według ballad Roberta Burnsa w reżyserii Tadeusza Zięby. Występują: Marta Bizoń, Katarzyna Tlałka, Jarosław Szwec, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba oraz muzycy - Anna Śliwa, która grać będzie na skrzypcach, i Lesław Wydrzyński, który zagra na kontrabasie. Opracowanie muzyczne - Krzysztof Szwajgier.
W każdy letni poniedziałek do 22 września w Starej Dziekance przy Krakowskim Przedmieściu 56 pokazywane są spektakle w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Teatry z różnych stron Polski i dwa zagraniczne walczą o nagrodę 20 tys. zł. Przyzna ją jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, redaktora naczelnego "Dialogu". W tym roku swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy imprezy. Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.
UWAGA! Dla 20 naszych czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się do nas w niedzielę w godz. 18-18.15, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek od 11 do 17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow, Gazeta Stołeczna nr 155, 1997-07-05/06 dział: KULTURA, str. 10

WARSZAWSKIE TEATRY. Sezon ogórkowy: LETNIE WAKACJE

Latem nikt nie chodzi do teatru. Warszawiacy idą na lody, na Stare Miasto, jadą nad wodę. I to się nie zmieni, to kwestia przyzwyczajenia - twierdzi Andrzej Łapicki.
Istnieje obiegowa opinia, że w lipcu i sierpniu niechętnie wybieramy się do teatru. Z tego powodu w sezonie ogórkowym większość scen jest nieczynna. Dyrektorzy nie wierzą w powodzenie letnich przedsięwzięć. Tłumaczą, że spektakl przy pustej widowni to straty finansowe. - Co innego, gdyby była publiczność. Wtedy na pewno zrezygnowalibyśmy z długich urlopów - sugerują.
Postanowiliśmy się przekonać, czy rzeczywiście latem teatry świecą pustkami. W weekend odwiedziliśmy teatry Kwadrat, Dramatyczny, Na Woli, Scenę Prezentacje, Warszawską Operę Kameralną i Mały Dziedziniec Uniwersytetu, gdzie grał teatr Ochoty.
Biletów brak
Sobota, godz. 18.45. Teatr Kwadrat. Niebawem rozpocznie się spektakl "Dwie morgi utrapienia", w którym główną rolę gra Jan Kobuszewski. Biletów już nie ma. Za chwilę sprzedawane będą wejściówki, ale tylko na miejsca stojące. Przed kasą duży tłumek, nie wszystkim uda się chyba dostać na przedstawienie.
- Nie wyjechałyśmy za miasto, więc zdecydowałyśmy się iść do Kwadratu. W czasie roku szkolnego nie zawsze mamy czas na teatr, a poza tym latem dni są dłuższe i nie muszę po ciemku wracać do domu - tłumaczy 17-letnia Małgorzata, która z koleżanką kupuje wejściówki na "Dwie morgi utrapienia".
Na sobotnim przedstawieniu "Tej nocy albo nigdy" w teatrze Scena Prezentacje również nie brakowało widzów.
- Bilety na dziś? Chyba pani żartuje, zostały sprzedane już dawno. Wejściówek nie ma. Proszę dowiadywać się w sierpniu - informują mnie w kasie. Pracownicy teatrów tłumaczą, że wakacyjny sukces wynika z doboru repertuaru. To muszą być teatralne przeboje, spektakle lekkie z atrakcyjną obsadą. Raczej komedie, chociaż na przykład w Teatrze Dramatycznym grano poważniejszą rzecz - "Trudnych ludzi" Josefa Bar-Josefa w reżyserii Leonida Hejfeca.
- Bilety sprzedają się bardzo dobrze, spodziewam się dziś 100-procentowej frekwencji - poinformowała nas kasjerka w Dramatycznym 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Około 200 osób oglądało w sobotę spektakl "Za rok o tej samej porze" w teatrze Na Woli. - Do końca nie było wiadomo, czy będzie publiczność. Wcześniej mieliśmy wykupione około 50 proc. miejsc. Drugie tyle udało nam się sprzedać przed samym spektaklem - opowiada kasjerka teatru Na Woli. - Rzadko przychodzą do nas wycieczki, raczej małe grupki i widzowie, którzy zdecydowali się przyjść tu w ostatniej chwili. Kupują bilety na 20-15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Warszawska Opera Kameralna - trwa właśnie Festiwal Mozartowski. Wśród widzów wielu gości zagranicznych.
Na świeżym powietrzu
Mały Dziedziniec Uniwersytetu. Gra Teatr Ochoty. Na pomysł urządzenia tu sceny wpadli studenci Uniwersytetu. Organizują letnie imprezy, rezygnując z własnych wakacji. O godz. 21.20 prawie nie ma wolnych miejsc.
O tym, że warszawiacy lubią teatry na świeżym powietrzu, przekonał się Andrzej Tadeusz Kijowski, wieloletni organizator Konkursu Teatrów Ogródkowych. Przedstawienia pokazywane są w letnie poniedziałki w Dziekance. To jedna z niewielu stałych wakacyjnych imprez kulturalnych. Odbywa się już po raz szósty.
Wątpliwości Mówi Tomasz Mędrzak, dyrektor Teatru Ochoty:
- Wszyscy chcielibyśmy, żeby latem grało choć kilka scen, ale to ryzyko. W wakacje brakuje publiczności. Warszawiacy wyjeżdzają za miasto, a przyjezdnych, takich, którzy chodziliby do teatrów, jest garstka. Poza tym dziś teatry bazują na sprzedanych biletach. Kiedy przyjdzie tylko dziesięciu widzów, to nam się to po prostu nie opłaca, mamy duże straty. Chyba że otrzymalibyśmy jakąś specjalną dotację. Na Uniwersytecie dostaliśmy z góry umówioną sumę, niezależną od sprzedanych biletów.
Romuald Szejd, dyrektor Sceny Prezentacje:
- Miasto dało nam dodatkowe finanse, dzięki którym powstał spektakl "Tej nocy albo nigdy" - bardzo odpowiedni na lato, ze świetną kreacją Gabrieli Kownackiej. Na ten weekend bilety sprzedaliśmy już dość dawno. Mamy zamówienia na sierpień.
Andrzej Łapicki, dyrektor Teatru Polskiego:
- Namowy mediów, żeby teatry grały latem, są bezpodstawne. Latem nikt nie chodzi do teatru. Warszawiacy idą na lody, na Stare Miasto, jadą nad wodę. I to się nie zmieni, to kwestia przyzwyczajenia. Z kolei przyjezdnych, którzy chcieliby obejrzeć jakiś spektakl, jest niewielu. Nie jest to frekwencja z października czy listopada. Teatry nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić, uciekają na urlopy już w czerwcu.
Leszek Mizieliński, wiceprezydent Warszawy:
- Latem frekwencja w teatrach spada. Warszawiacy we wszystkich sondażach mówią, że jak najwięcej imprez powinno odbywać się na świeżym powietrzu. Nastawiamy się na imprezy plenerowe, bez biletów. Poza tym nowy kodeks pracy nie sprzyja temu, by teatry grały w okresie letnim.
Sezon ogórkowy w Londynie
Spójrzmy na repertuar londyńskich teatrów. W pierwszej połowie lipca czynnych jest około 40 scen. Prawie połowa granych latem spektakli to musicale, ale nie braknie też "Czekając na Godota" Becketta, "Mewy" Czechowa, "Pokojówek" Geneta, "Henryka V", "Snu nocy letniej" Szekspira. W londyńskim Apollo Theatre na afiszu widnieje napis "Summer Holiday" (Letnie wakacje). Nie znaczy to bynajmniej, że teatr ma przerwę urlopową. To tytuł spektaklu.
Kto gra latem w Warszawie? Teatr Polski gra do 12 lipca. W repertuarze: "Polityka" oraz na Scenie Kameralnej "Grube ryby" i "Cocktail Party".
W Studio Buffo: "Przeboje - piosenki z Grosików" (8 i 9 lipca), "Tyle miłości" (10 i 11 lipca) oraz "Metro w Buffo" (12 lipca).
Do 12 lipca w Teatrze Rozmaitości odbywa się II Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca. W Warszawskiej Operze Kameralnej do 26 lipca trwa Festiwal Mozartowski. Scena Prezentacje zaczyna nowy sezon już 8 sierpnia spektaklem "Tej nocy albo nigdy". Teatr Muzyczny Roma wraca po urlopie 14 sierpnia. Studio Buffo - 17 sierpnia. Teatr Syrena - 19 sierpnia. Od 18 sierpnia grać będzie Teatr Powszechny. Dwa dni później rusza Teatr Studio.
Do 22 września, co poniedziałek, odbywa się Konkurs Teatrów Ogródkowych. Dziś o godz. 18 w Dziekance wystąpi Teatr Ludowy z Krakowa ze spektaklem "A właśnie tak".

Dorota Wyżyńska, dow (Fot. Piotr Molęcki) Gazeta Stołeczna nr 156, 1997-07-07 dział: KULTURA, str. 7

Konkurs Teatrów Ogródkowych SZEROKO I CZARNO

W każdy letni poniedziałek do 22 września w Starej Dziekance przy Krakowskim Przedmieściu 56 pokazywane są spektakle w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. W najbliższy poniedziałek w Dziekance odbędą się dwa spektakle. O godz. 18 Teatr Tradycyjny z Krakowa pokaże przedstawienie "Długi, szeroki i krótkowzroczny" w reżyserii Tadeusza Hankiewicza z udziałem m.in. Dagmary Foniok, Juliusza Grabowskiego i Jana Mączki. O godz. 19 na scenę wejdą aktorzy Teatru Ekipa z Łodzi: Marek Rachoń i Przemysław Sadowski. Zobaczymy spektakl "Czarny Kraj" według Charlesa Beaumonta w reżyserii Zofii Petri z muzyką L. Armstronga i Ch. Parkera. Teatry występujące w ramach konkursu walczą o nagrodę 20 tys. zł. Przyzna ją jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, redaktora naczelnego "Dialogu". W tym roku swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy imprezy. Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.
ZAPROSZENIA
Dla 20 naszych Czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się w niedzielę w godz. 18-18.20 pod numer 699 48 82, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek w godz. 11-17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow, Gazeta Stołeczna nr 161, 1997-07-12/13 dział: KULTURA, str. 7

Z KRAKOWA I ŁODZI

Dziś w Starej Dziekance kolejne przedstawienia VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. O godz. 18 - "Długi, szeroki i krótkowzroczny" w reżyserii Tadeusza Hankiewicza Teatru Tradycyjnego z Krakowa, z udziałem m.in. Dagmary Foniok, Juliusza Grabowskiego, Jana Monczki. O godz. 19 Marek Rachoń i Przemysław Sadowski z Teatru Ekipa z Łodzi pokaże "Czarny Kraj" wg Charlesa Beaumonta w reż. Zofii Petri. Bilety kosztują 5 zł.

Gazeta Stołeczna nr 162, 1997-07-14 dział: KULTURA, str. 11

VI KONKURS TEATRÓW OGRÓDKOWYCH

Wczoraj w Dziekance wystąpiły: Teatr Tradycyjny z Krakowa (na zdjęciu) oraz teatr Ekipa z Łodzi. Publiczność oczekiwała na pojawienie się na scenie Jana Monczki - aktora Teatru Narodowego. W krakowskim spektaklu "Długi, szeroki i krótkowzroczny" zagrał księcia Radosława i księcia Gromosława - dwóch braci ubiegających się o rękę złotowłosej królewny, która okazuje się niewysokim, wąsatym staruszkiem.

dow (Fot. Piotr Wójcik), Gazeta Stołeczna nr 163, 1997-07-15 dział: KULTURA, str. 7

STARA DZIEKANKA. VI Konkurs Teatrów Ogródkowych: SCHAEFFER Z ŁODZI I STRZELECKI Z GDYNI

Teatr Muzyczny z Gdyni pokaże "Muzykoterapię", a teatr Sad z Łodzi "Scenariusz dla trzech..." według Schaeffera. W poniedziełek w Dziekance kolejne spektakle VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Impreza potrwa do 22 września. Teatry walczą o nagrodę w wys. 20 tys. zł. Przyzna ją jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, redaktora naczelnego "Dialogu". W tym roku swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy imprezy. W najbliższy poniedziałek w Dziekance odbędą się dwa spektakle. O godz. 18 Teatr Muzyczny z Gdyni pokaże "Muzykoterapię" Andrzeja Strzeleckiego w reżyserii Wojciecha Paszkowskiego. O godz. 19 na scenie pojawi się teatr Sad z Łodzi. Zobaczymy "Scenariusz dla trzech..." według Bogusława Schaeffera. W inscenizacji Bogusława Semotiuka nie zagra trzech aktorów, ale trzy aktorki: Dorota Gorjainow, Sybilla Rostek i Agnieszka Dygant. Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.
>ZAPROSZENIA. Dla 20 naszych Czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się w niedzielę w godz. 18-18.20 pod numer 699 48 82, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek od 11 do 17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow, Gazeta Stołeczna nr 167, 1997-07-19/20 dział: KULTURA, str. 9

STARA DZIEKANKA. Konkurs Teatrów Ogródkowych: LALKARZE BEZ LALEK

Poszukujące teatry lalkowe wystąpią w najbliższy poniedziałek na dziedzińcu Starej Dziekanki przy Krakowskim Przedmieściu w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Jak co tydzień obejrzymy dwa spektakle. Koło Naukowe Akademii Teatralnej z Białegostoku pokaże "Scenariusz dla trzech aktorów" autora najczęściej granego w teatrze ogródkowym Bogusława Schaeffera.Ze znanym już w Polsce i za granicą przedstawieniem "Gianni, Jan, Johan, John, Juan, Ivan, Jean..." przyjedzie prywatny Teatr 3/4 ze wsi Zusno w województwie suwalskim. Teatr 3/4 założył cztery lata temu Krzysztof Rau, wieloletni dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. On też jest autorem i reżyserem tego spektaklu opowiadającego historię współczesnego everymana. W spektaklu nie ma lalek. Grają dłonie, stopy, ramiona i łydki dwóch par aktorskich. Jest to swoisty moralitet zbudowany z groteski, satyry i kabaretu. Konkurs Teatrów Ogródkowych potrwa do 22 września. W kolejne poniedziałki zobaczymy m.in "Łysą śpiewaczkę" Teatru Wybrzeże z Gdańska, "Szelmostwa Skapena" warszawskiej Montowni, "Seks, prochy i rock and roll" Teatru im. St. Jaracza z Łodzi.Spektakle rozpoczynają się o godz. 18. Bilety kosztują 5 zł, wejściówka (gdy nie ma już miejsc siedzących) - 2 zł.

Ewa, Gazeta Stołeczna nr 173, 1997-07-26/27 dział: KULTURA, str. 9

STARA DZIEKANKA. VI Konkurs Teatrów Ogródkowych: PITAGORAS W OGRÓDKU

Metanomos" Katarzyny Wińskiej i "Dramat niemożliwy" Lemerciera de Neuville'a to kolejne propozycje VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. W najbliższy poniedziałek w Dziekance wystąpią dwie grupy warszawskie. O godz. 18 będziemy mogli obejrzeć sztukę Katarzyny Wińskiej - "Metanomos". Opowiada ona o rywalizujących ze sobą bractwach: Związku Pitagorejskim dowodzonym przez proroka Pitagorasa i Bractwie Wielorybniczym, na czele którego stoi Ahab z "Moby Dicka" Melville'a. - Przywódcy prowadzą swoich wyznawców na rzeź. Przygląda się temu kobieta - Izmael. Nie może zrozumieć, co aż tak bardzo pociąga i zaślepia mężczyzn, że rezygnują z życiowych przyjemności w imię walki - opowiada Katarzyna Wińska. W przedstawieniu grają Barbara Bursztynowicz, aktorka teatru Ateneum, Jacek Bursztynowicz ze Współczesnego oraz aktorzy amatorzy. - To młodzi ludzie, którzy od niedawna działają w pewnym ugrupowaniu politycznym - dodaje autorka. - W pewnym sensie grają siebie - mężczyzn, którzy poprzez politykę, ideologię próbują odnaleźć prawdę. Katarzyna Wińska pisze wiersze, opowiadania i reportaże. Nakładem wydawnictwa Twój Styl ukazał się zbiór jej poezji. Reportaże publikowała w miesięczniku "Twój Styl". Sztuka "Metanomos" pokazywana była w zeszłym roku na konkursie "I Ty możesz zostać Szekspirem" organizowanym przez The English Theatre Company. Drugim przedstawieniem poniedziałkowego wieczoru będzie "Dramat niemożliwy" Lemerciera de Neuville'a. Wystąpią: Anna Porusiło-Dużyńska, Maciej Dużyński, Wojciech Słupiński oraz Marek B. Chodaczyński, który jest reżyserem spektaklu. Konkurs Teatrów Ogródkowych potrwa do 22 września, kiedy jury nagrodzi najlepsze zespoły. "Gazeta Wyborcza", patron prasowy konkursu, ufundowała nagrodę publiczności. Widzowie co tydzień wrzucają swoje głosy do teatralnej urny. Bilet na dwa spektakle kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow (Fot. Piotr Molęcki), Gazeta Stołeczna nr 179, 1997-08-02/03 dział: KULTURA, str. 10

Stara dziekanka. Konkurs teatrów ogródkowych: DRAMAT OGRÓDKOWY

Wkrótce półmetek VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Dziś w Starej Dziekance wystąpią dwie grupy warszawskie. O godz. 18 będziemy mogli obejrzeć sztukę Katarzyny Wińskiej "Metanomos" - rzecz o rywalizujących ze sobą bractwach: o Związku Pitagorejskim, dowodzonym przez proroka Pitagorasa, i Bractwie Wielorybniczym, na czele którego stoi Ahab z "Moby Dicka" Melville'a. W przedstawieniu wystąpią m.in: aktorka teatru Ateneum Barbara Bursztynowicz i Jacek Bursztynowicz ze Współczesnego. Spektakl wyreżyserowali Katarzyna Wińska i Jacek Bursztynowicz. Drugim przedstawieniem wieczoru (rozpocznie się około 19) będzie "Dramat niemożliwy" Lemerciera de Neuville'a w reżyserii Marka B. Chodaczyńskiego. Spektakle VI Konkursu Teatrów Ogródkowych możemy oglądać we wszystkie letnie poniedziałki aż do 22 września. Za tydzień - Grupa Teatralna z Poznania pokaże "Opowiadanie o zoo" Albee'ego, za dwa tygodnie - przyjedzie teatr Wybrzeże z Gdańska z "Łysą śpiewaczką" Ionesco.

dow, Gazeta Stołeczna nr 180, 1997-08-04 dział: KULTURA, str. 9

ZOO W DZIEKANCE

W poniedziałek w Dziekance pokazana zostanie jednoaktówka amerykańskiego dramaturga Edwarda Albee'ego "Opowiadanie o zoo" w wykonaniu Grupy Teatralnej z Poznania. Dyrektor wydawnictwa podręczników szkolnych przychodzi do parku, by w ciszy i spokoju czytać ksiażkę. Nie jest to jednak możliwe, gdyż lekturę przerywa mu nieznajomy, który za wszelką cenę stara się ściągnąć na siebie uwagę.W latach 60. sztuka ta uchodziła za alegorię współczesnego społeczeństwa - rzecz o samotności młodych, gniewnych i pustce intelektualnej middle class. W Poznaniu "Opowiadanie o zoo" wystawił młody reżyser Piotr Kruszczyński. Występują Mirosław Konarowski i Janusz Andrzejewski. Sztukę przełożyła Krystyna Jurasz-Dąbska. Muzyka - Błażej Andrzejewski. W następny poniedziałek w Dziekance - "Łysa śpiewaczka" Ionesco w wykonaniu teatru Wybrzeże z Gdańska. Bilet kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow, Gazeta Stołeczna nr 185, 1997-08-09/10 dział: KULTURA, str. 7

ZAPROSZENIA. VI KONKURS TEATRÓW OGRÓDKOWYCH: IONESCO Z GDAŃSKA

W najbliższy poniedziałek w Starej Dziekance przy Krakowskim Przedmieściu w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych wystąpi Teatr Wybrzeże z Gdańska. Pokaże "Łysą śpiewaczkę" Ionesco. Tradycyjny wieczór u państwa Smith: pan Smith zagłębia się w lekturę gazety, a pani Smith próbuje zainteresować męża swoimi rozważaniami na temat posiłków, zakupów i stylu bycia sąsiadów. Niespodziewanie rozmowa kieruje się w stronę niejakiego Bobby Watsona, ale po chwili słyszymy, że tych Bobbych, o których mowa, jest przynajmniej kilkunastu. Sens wypowiedzi staje się coraz bardziej niezrozumiały... Francuska prapremiera "Łysej śpiewaczki" Ionesco, sztuki, która wyśmiewała stereotypowe rozmowy, stereotypowe myślenie, a także atakowała teatr bulwarowy, nie obyła się bez kontrowersji. Krytycy nie ukrywali swojego oburzenia. Przyniosła przy tym bezsprzeczną klapę finansową. Na niektóre spektakle przychodziło tylko kilku widzów. Tak było w 1950 roku; dziś "Łysa śpiewaczka" jest jedną z najważniejszych pozycji teatru absurdu. "Łysą śpiewaczkę" w teatrze Wybrzeże wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. Występują m.in. Ewa Kasprzyk, Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski i Jarosław Tyrański. Scenografia - Łucja i Bruno Sobczakowie, muzyka Andrzej Głowiński. Konkurs Teatrów Ogródkowych potrwa do 22 września, kiedy to jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły. W tym roku swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy konkursu. Przyzna ją publiczność, która co tydzień wrzuca swoje głosy do teatralnej urny. W następny poniedziałek w Dziekance wystąpi Teatr K2 z Wrocławia ze spektaklem "Chłopiec o 13 ojcach". Bilet kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow, Gazeta Stołeczna nr 190, 1997-08-16/17 dział: KULTURA, str. 8

"ŁYSA ŚPIEWACZKA" W DZIEKANCE

Dziś w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych jedna z najważniejszych pozycji teatru absurdu "Łysa śpiewaczka" Ionesco. Wystąpi teatr Wybrzeże z Gdańska. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz, autorami scenografii są Łucja i Bruno Sobczakowie. Występują m.in.: Ewa Kasprzyk, Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski i Jarosław Tyrański. Konkurs Teatrów Ogródkowych potrwa do 22 września, kiedy to jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły.

dow, Gazeta Stołeczna nr 191, 1997-08-18 dział: KULTURA, str. 6

Konkurs Teatrów Ogródkowych: CK OJCOWIE

W najbliższy poniedziałek w "Ogródkach" - spektakl iście ogródkowy - arcyzabawny kabaret wrocławskiego Teatru K-2 z życia sfer niższych i wyższych ck monarchii, "Chłopiec o 13 ojcach" według opowieści austriackiego prozaika Aleksandra Roda Roda. Tytułowym potomkiem obdarzyła ck monarchię ponętna wdówka, zaś tytułowymi ojcami z własnej nieprzymuszonej lub też nieco przymuszonej woli będą kolejno bardziej lub mniej poważani obywatele - od kościelnego i pastucha poprzez adepta sztuki aktorskiej i stangreta po arystokratę i notabla. Wędrujący z rąk do rąk podrzutek (szmaciana lalka) ze społecznych nizin wznosi się na społeczne wyżyny, jego przyszywanym ojcom rosną białe brody, zaś publiczność zaśmiewa się do łez, bo typy i typki ck monarchii zadziwiająco pasują do codziennej i politycznej rzeczywistości III RP. Zza fantazyjnego parawanu wyłania się cały korowód przezabawnych ludzkich indywiduów "celebrowanych" z ogromną vis comica przez piątkę młodych aktorów wrocławskiego Teatru Polskiego: Jolantę Fraszyńską, Mariusza Kiljana, Adama Cywkę, Bogdana Grzeszczaka i Krzysztofa Dracza. Precyzji reżyserskiej Jerzego Bielunasa dopełniają pełne humoru piosenki Tomasza Łuca oraz choreografia Ewy Czekalskiej. Zaś pantomimiczno-aktorska etiuda adwokacka Krzysztofa Dracza należy niewątpliwie do najzabawniejszych scen sezonu. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba zobaczyć!

Liliana Bardijewska, Gazeta Stołeczna nr 196, 1997-08-23/24 dział: KULTURA, str. 10

STARA DZIEKANKA PEŁNA ŚMIECHU

Stara Dziekanka pękała wczoraj w szwach i zanosiła się śmiechem. Sprzedano wszystkie bilety oraz wejściówki na spektakl Teatru K2 z Wrocławia pt. "Chłopiec o 13 ojcach" według powieści austriackiego pisarza Aleksandra Roda. Przezabawany spektakl pokazany w ramach Konkursu Teatrów Ogródkowych opowiada o perypetiach dziecka (w tej roli świetna szmaciana lalka) porzuconego przez matkę, które doświadcza szeregu upokorzeń i przygód, aż wreszcie awansuje do sfer wyższych. rk

(Fot. Robert Kowalewski), Gazeta Stołeczna nr 198, 1997-08-26 dział: AKTUALNOŚCI, str. 5

Stara dziekanka. Konkurs Teatrów Ogródkowych: FREDRO W OGRÓDKU

Niecały miesiąc dzieli nas od rozstrzygnięcia VI Konkursu Teatrów Ogródkowych. Przed nami jeszcze siedem spektakli. W poniedziałek wystąpi Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa ze "Ślubami panieńskimi" Aleksandra Fredry. Nie tak dawno w Warszawie w Teatrze Powszechnym mogliśmy oglądać "Śluby panieńskie" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, z Łapickim w roli Radosta. Tym razem będą to "Śluby panieńskie" w reżyserii Jerzego Bińczyckiego, z Bińczyckim w roli Radosta. Anielę i Klarę zagrają Olga Przeklasa-Wójcik i Ewa Romaniak, Gustawa i Albina - Robert Żurek i Grzegorz Kwas. W roli pani Dobrójskiej wystąpi Ewa Pająk. Rozwiązanie konkursu nastąpi 22 września. Wtedy to jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły. Swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy konkursu. Przyzna ją publiczność, która co tydzień wrzuca swoje głosy do teatralnej urny. Bilet kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow, Gazeta Stołeczna nr 202, 1997-08-30/31 dział: KULTURA, str.7

STARA DZIEKANKA. Konkurs Teatrów Ogródkowych: BIAŁY CLOWN I ROCK'N'ROLL

Tegoroczny Konkurs Teatrów Ogródkowych w Starej Dziekance zbliża się do finału. Wręczenie nagród już 22 września. Przed nami sześć spektakli. W najbliższy poniedziałek wystąpi teatr Biały Clown oraz Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi. Teatr Biały Clown powstał w 1990 roku w Kijowie. Jego twórcy Nikolai Wiepriew i Iryna Apanasyeva od kilku lat mieszkają jednak w Krakowie. Są stałymi gośćmi warszawskich przeglądów teatrów ulicznych. Występowali też już na zeszłorocznym Konkursie Teatrów Ogródkowych. Biały Clown otrzymał wtedy Małą Nagrodę Ogródkową. Pantomima, klownada, włączanie widzów do akcji, surrealistyczny humor - o teatrze pisano: "To poetycka klownada przesiąknięta dobrocią i humorem". Tym razem pokażą spektakl "Corrida (Carmen)", który odwołuje się do słynnej opery Bizeta. Natomiast Teatr im. Jaracza z Łodzi przywiezie do Warszawy przedstawienie "Seks, prochy i rock and roll" Erica Bogosiana w reżyserii Jacka Orłowskiego. Wystąpi Bronisław Wrocławski, laureat III Konkursu Teatrów Ogródkowych, za rolę w "Tutam" Bogusława Schaeffera z łódzkiego Teatru Powszechnego. * Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł. Zaproszenia: Dla 20 naszych Czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się w niedzielę w godz. 18-18.20 pod numer 699 48 82, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek w godz. 11-17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow, Gazeta Stołeczna nr 208, 1997-09-06/07 dział: KULTURA, str. 10

TEATR Z ŁODZI, TEATR Z KIJOWA

Dziś o godz. 18 w Starej Dziekance w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych pokazane zostaną dwa spektakle. Teatr Biały Clown z Kijowa, czyli Nikolai Wiepriew i Iryna Apanasyeva, znani już warszawskiej publiczności choćby z zeszłorocznego Konkursu Teatrów Ogródkowych w Dziekance, pokażą "Corridę" - spektakl odwołujący się do słynnej opery Bizeta "Carmen". Natomiast Teatr Jaracza z Łodzi przywiezie do Warszawy przedstawienie "Seks, prochy i rock & roll" Erica Bogosiana w reżyserii Jacka Orłowskiego z udziałem Bronisława Wrocławskiego. Bilety kosztują 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł. VI Konkurs Teatrów Ogródkowych zbliża się do finału. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród już za dwa tygodnie.

dow, Gazeta Stołeczna nr 209, 1997-09-08 dział: KULTURA, str. 11

CORRIDA W DZIEKANCE

Teatr Biały Clown z Kijowa, czyli Nikolai Wiepriew i Iryna Apanasyeva, zaprezentowali wczoraj w Starej Dziekance spektakl "Corrida", zainspirowany operą Bizeta "Carmen". Wczoraj w Dziekance w ramach VI Konkursu Teatrów Ogródkowych wystąpił też Teatr Jaracza z Łodzi z przedstawieniem "Seks, prochy i rock & roll" Erica Bogosiana w reżyserii Jacka Orłowskiego.

Gazeta Stołeczna nr 210, 1997-09-09 dział: KULTURA, str. 9

ZAPROSZENIA. KABARET DADA W DZIEKANCE

W najbliższy poniedziałek o godz. 18 w Starej Dziekance wystąpi Białostocki Teatr Lalek ze spektaklem "Kabaret Dada" według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Szelachowskiego. Tegoroczny VI Konkurs Teatrów Ogródkowych dobiega końca. Przed nami jeszcze tylko trzy spektakle. W poniedziałek wystąpią m.in. Adam Zieleniecki, Andrzej Beya Zaborski, Krzysztof Pilat, Marek Kotkowski i Ryszard Doliński. Scenografia - Wiesław Jurkowski, opracowanie muzyczne - Krzysztof Dzierma. W następny poniedziałek (22 września) na zakończenie wystąpią dwie warszawskie grupy: teatr Montownia ze spektaklem "Szelmostwa Skapena" według Moliera oraz teatr Atlantis z przedstawieniem "Pan Pasek" według Paska. 22 września, bezpośrednio po spektaklach, odbędzie się uroczysty finał, podczas którego jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły. W tym roku swoją nagrodę ufundowała też "Gazeta Wyborcza", patron prasowy konkursu. Przyzna ją publiczność, która co tydzień wrzuca swoje głosy do teatralnej urny. Bilet kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł. Dla 20 naszych Czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się w niedzielę w godz. 18-18.20 pod numer 699 48 82, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek od 11 do 17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow, Gazeta Stołeczna nr 214, 1997-09-13/14 dział: KULTURA, str. 12

DADA W OGRÓDKU

Kabaret Dada w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek to kolejna propozycja VI Konkursu Teatrów Ogródkowych w Starej Dziekance. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 18. Scenariusz i reżyseria Wojciech Szelachowski. Wystąpią m.in.: Adam Zieleniecki, Andrzej Beya-Zaborski, Krzysztof Pilat, Marek Kotkowski i Ryszard Doliński. Scenografia - Wiesław Jurkowski, opracowanie muzyczne - Krzysztof Dzierma. Finał VI Konkursu Teatrów Ogródkowych już za tydzień. Bilet kosztuje 5 zł, za wejściówki (gdy zapełnią się miejsca siedzące) płaci się 2 zł.

dow, Gazeta Stołeczna nr 215, 1997-09-15 dział: KULTURA, str. 12

STARA DZIEKANKA. Konkurs Teatrów Ogródkowych: SZELMOSTWA NA KONIEC

W poniedziałek nastąpi finał VI Konkursu Teatrów Ogródkowych w Starej Dziekance. Zanim dowiemy się, kto w tym roku odbierze nagrody, obejrzymy jeszcze dwa ostatnie przedstawienia. Tym razem wystąpią tylko grupy warszawskie. O godz. 18 teatr Atlantis pokaże spektakl "Pan Pasek" na podstawie pamiętników Jana Chryzostoma Paska w reżyserii Jarosława Kiliana z Grzegorzem Gierakiem. Teatru Montownia, który wejdzie na scenę około godz. 19, rekomendować nie trzeba. Spektakl "Szelmostwa Skapena" w wykonaniu młodych aktorów: Adama Krawczuka, Marcina Perchucia, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem recenzentów. Od prawie roku z powodzeniem grany jest w Teatrze Powszechnym. Bezpośrednio po przedstawieniach, około godz. 20, odbędzie się uroczysty finał, podczas którego jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły. Wręczona zostanie też nagroda publiczności, którą ufundowała "Gazeta Wyborcza", patron prasowy Konkursu Teatrów Ogródkowych. * ZAPROSZENIA. Dla 20 naszych Czytelników, którzy jako pierwsi dodzwonią się w niedzielę w godz. 18-18.20 pod numer 699 48 82, mamy dwuosobowe zaproszenia. Będzie je można odebrać w poniedziałek od godz. 11 do 17 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

dow (Fot. Andrzej Iwańczuk), Gazeta Stołeczna nr 220, 1997-09-20/21 dział: KULTURA, str. 10

KONIEC TEATRÓW OGRÓDKOWYCH

Dziś wieczorem poznamy laureatów VI Konkursu Teatrów Ogródkowych, który od 23 czerwca w poniedziałkowe wieczory odbywał się w Starej Dziekance. Przed uroczystym finałem pokazane zostaną jeszcze dwa spektakle. O godz. 18 "Pan Pasek" na podstawie pamiętników Jana Chryzostoma Paska w reżyserii Jarosława Kiliana - jest to przedstawienie teatru Atlantis, a około godz. 19 - "Szelmostwa Skapena" według Moliera w wykonaniu młodych aktorów Teatru Montownia. Bezpośrednio po przedstawieniach, około godz. 20, odbędzie się uroczysty finał, podczas którego jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego nagrodzi najlepsze zespoły. Wręczona zostanie też nagroda publiczności, którą ufundowała "Gazeta Wyborcza", patron prasowy Konkursu.

dow, Gazeta Stołeczna nr 221, 1997-09-22 dział: KULTURA, str. 10

STARA DZIEKANKA. Finał VI Konkursu Teatrów Ogródkowych: K2 - DUŻE OGRÓDKOWE

Nagrodę główną Dużą Ogródkową i nagrodę publiczności zdobył teatr K2 z Wrocławia za "Chłopca o 13 ojcach". Wczoraj zakończył się VI Konkurs Teatrów Ogródkowych. Przez trzy miesiące w Dziekance 21 zespołów pokazało spektakle przygotowywane na scenę ogródkową i takie, które na co dzień są w repertuarze teatrów, a przystosowano je do specyficznej, kawiarnianej przestrzeni. Bo w teatrze ogródkowym podczas spektaklu można popijać piwo i wymieniać komentarze z sąsiadem. Konkurs Teatrów Ogródkowych nie narzekał na brak publiczności. - Do teatru może nie przyjść żaden widz, do kawiarni zawsze ktoś przyjdzie. Nie jest to publiczność premierowa, wyrafinowana, złożona z krytyków. Przychodzi przede wszystkim inteligentna i spontaniczna młodzież - żartuje organizator Konkursu Andrzej Tadeusz Kijowski. Dużą Ogródkową - 6 tys. zł - jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego przyznało teatrowi K2 za "Chłopca o 13 ojcach" według opowieści Aleksandra Roda Roda i w wykonaniu piątki aktorów wrocławskiego Teatru Polskiego. Jolanta Fraszyńska z K2 wzruszyła się do łez, tym bardziej że przypadła jej nagroda dla najlepszej aktorki. Małą Ogródkową - 3 tys. - przyznano aktorom teatru Montownia z Warszawy, który wystąpił wczoraj ze spektaklem "Molier. Szelmostwa Skapena". Wyróżnienie specjalne za "Minutę milczącej gry aktorskiej w ogródku" otrzymali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. "Za harmonijne współbrzmienie w ogródku" nagrodzono Teatr Miejski z Gdyni. Rekomendację do zarejestrowania spektaklu w telewizji otrzymał Teatr Tradycyjny z Krakowa. Wyróżniono Marka Chodaczyńskiego, Martę Bizoń i Elżbietę Okupską. Nagrodę dla najlepszego reżysera - 2100 zł - dostał Krzysztof Rau, a dla najlepszego aktora - 2100 zł - Bronisław Wrocławski. Po raz pierwszy przyznano nagrodę publiczności - 1 tys. zł. Ufundowała ją "Gazeta Wyborcza", a wręczył szef "Gazety Stołecznej" Wojciech Fusek. Widzowie co tydzień wrzucali swoje głosy do teatralnej urny. Zwyciężył teatr K2 z Wrocławia. * Osobom, które wzięły udział w plebiscycie publiczności, przyznaliśmy dziesięć nagród. Wylosowali je: Hanna Babczenko, Ludmiła Baran, Anna Frydrych, Łukasz Gaj, Agnieszka Kaczorek, Paulina Jaszczyk, Grażyna Jejno, Mikołaj Madurowicz, Tomasz Rusak, Anna Wróblewska. Nagrody będzie można odebrać od środy w godz. 11-19 w sekretariacie "Gazety Stołecznej", Czerska 8/10, II piętro.

Dorota Wyżyńska (Fot. Robert Kowalewski), Gazeta Stołeczna nr 222, 1997-09-23 dział: AKTUALNOŚCI, str. 3