Strona główna
Wybierz dział:

 Kraj
  - polityczne
  - lokalne
  - społeczne
  - kryminalne
 Swiat
 Gospodarka
 Internet
 Nauka
 Kultura
 Obyczaje
 Sport
 Monitor
 Forum
 O nas  Tygodnik Kulturalny numer 38.


IX Konkurs Teatrów Ogródkowych w Dolinie Szwajcarskiej


We wszystkie lipcowe i sierpniowe poniedziałki w mokotowskiej Dolinie Szwajcarskiej można dwa razy dziennie obejrzeć przedstawienia teatralne prywatne i państwowe z Warszawy i innych miast Polski.

Ten plenerowy konkurs teatralny odbywa się w Dolinie Szwajcarskiej u zbiegu alej Ujazdowskich i ulicy Chopina od zeszłego roku; poprzednio bowiem miejscami prezentacji były Cafe Lapidarium przy ulicy Nowomiejskiej, Gwiazdeczka przy Piwnej, Rynek Mariensztacki i dziedziniec Dziekanki przy Krakowskim Przedmieściu. Kawiarnia w Dolinie może pomieścić trzysta osób.

Dyrektorem i szefem artystycznym konkursu KTO jest jak co roku Andrzej Tadeusz Kijowski, w do jury zaproszono ponownie wybitnych artystów teatru Barbarę Borys-Damięcką (przewodnicząca), Zofię Kucównę czy Adama Kiliana, a także Dorotę Wyżyńską z „GW”. Nagrody przyznają dyrektor dzielnicy oraz ministerstwo kultury i starostwo.

Ze względu na ogromną liczbę chętnych do udziału w konkursie prezentacje odbywają się dwa razy dziennie: pierwszy spektakl rozpoczyna się o godzinie 19.00, następny – o 20.15; przedstawienia bowiem zgodnie z regulaminem nie trwają dłużej niż godzinę.

W poniedziałek 17 lipca zobaczymy zatem następujące realizacje: najpierw „Leonce i Lena” Georga Büchnera z Teatru Nowego we Wrocławiu, a potem – „List” Aleksandra Fredry w wykonaniu tego samego teatru.

Głównymi sponsorami, czyli - jak mówił Jerzy Waldorff – dobrodziejami przedsięwzięcia są instytucje samorządowe Warszawy; organizatorem jest firma Media AtaK e-mail: mailto:%20ogrodki@polbox.com

Bilety na dwa przedstawienia – 10 zł, wejściówka – 5 zł.

Fundacja „Kultura Tutaj Obecna” rozpoczęła akcję przywrócenia Doliny Szwajcarskiej życiu kulturalnemu stolicy i budowy w niej drewnianego teatru letniego z zadaszeniem.

Anna Markowska bwojciec